馃 7 Sposob贸w, 呕eby Programista NIE ODPISA艁 Na Twoje Wiadomo艣ci Na Linkedin (+POMYS艁Y, 呕EBY TAK SI臉 NIE STA艁O)

Post na Linkedin dotycz膮cy rekrutacji...

Pami臋tam dobrze swoje pierwsze dni w rekrutacji…

Wchodz臋 na Linkedin, w wyszukiwark臋 wpisuj臋 nazw臋 stanowiska, zaznaczam miasto Warszawa i booom, kilka tysi臋cy wynik贸w. My艣l臋, to b臋dzie 艂atwe, 偶eby spo艣r贸d tylu os贸b znale藕膰 kilku zainteresowanych kandydat贸w. Optymista 馃槈

Wyszukiwa艂em osoby i przygotowywa艂em do nich dedykowane wiadomo艣ci na podstawie danych zawartych w ich profilu. Wszystko by艂oby super, gdybym nie wpad艂 na cudowny spos贸b przygotowania szablonu i wysy艂ania „kopiuj-wklej贸w” do wszystkich potencjalnych kandydat贸w.

Ilo艣膰 odpowiedzi by艂a ca艂kiem niez艂a, gdzie艣 na poziomie 50%. Testowa艂em, sprawdza艂em i na w艂asnej sk贸rze przekonywa艂em si臋 co zrobi膰, 偶eby kandydata jednak N I E O D P I S A 艁.

Wiadomo艣ci na Linkedin – 7 Sposob贸w, 呕eby Programista NIE ODPISA艁

Dziwisz si臋, 偶e kto艣 nie odpisa艂 na Twoje wiadomo艣ci? Mo偶e nie chodzi o to, 偶e kandydat nie mia艂 czasu, ale o to, co do niego napisa艂e艣, albo czego nie napisa艂e艣?

Zebra艂em dla Ciebie w tym artykule kilka sposob贸w, kt贸re pozwol膮 Ci unikn膮膰 tych b艂臋d贸w, a ilo艣膰 odpowiedzi na pewno si臋 zwi臋kszy. Zapraszam!

SPOS脫B 1 – Pomyl technologie i napisz do specjalisty z innej dziedziny

Masz jak w banku, 偶e dzi臋ki temu sposobowi ilo艣膰 odpowiedzi b臋dzie na najni偶szym mo偶liwym poziomie, a na dodatek spotkasz si臋 z „uprzejmo艣ciami” od kandydat贸w w postaci tekst贸w, 偶e nie masz zielonego poj臋cia kogo szukasz i jak 艣miesz zawraca膰 mu g艂ow臋 ofertami tak odbiegaj膮cymi od jego do艣wiadczenia.

Najmilsz膮 rzecz膮. jaka Ci臋 spotka w tym przypadku b臋dzie nieodpisanie na Twoj膮 wiadomo艣膰. Ciesz si臋!

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Przejrzyj dok艂adnie profil kandydata, zanim do niego napisze. Przejd藕 do sekcji z podsumowaniem zawodowym oraz sekcji z umiej臋tno艣ciami i zobacz co jest g艂贸wn膮 specjalizacj膮.
 • Zanim przyst膮pisz do rekrutacji na dane stanowisko, przygotuj profil stanowiska, profil kandydata, oraz person臋 kandydata oraz dowiedz si臋 wi臋cej na temat wykorzystywanych technologii.
 • Nie myl Java Script z Jav膮 na dobry pocz膮tek 馃槈

SPOS脫B 2 – Pomyl imi臋 kandydata lub p艂e膰

Panie Wojtku, napisane do Marcina nie jest najlepszym sposobem rozpocz臋cia rozmowy. Zdarzy艂o Ci si臋 kiedy艣 otrzyma膰 tak膮 wiadomo艣膰? Je艣li nie, to poczekaj, a偶 kto艣 tak do Ciebie napisze i przekonasz si臋, 偶e ochota na odpisanie szybko odchodzi.

Gdy taka sytuacja pojawia si臋 do艣膰 cz臋sto, kandydat mam do tego awersj臋 i punktuje to na ka偶dym kroku, a i Twoje szanse na odpowied藕 spadaj膮.

Jest to te偶 przyk艂ad na to, 偶e chaotycznie dzia艂amy lub wysy艂amy takie same wiadomo艣ci do wszystkich zmieniaj膮c tylko imi臋 osoby. No albo nie zmieniaj膮c 馃檪

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Sprawd藕 wiadomo艣膰 2x, zanim j膮 wy艣lesz!
 • Personalizuj tre艣膰 wiadomo艣ci. PS. Zmiana imienia w wiadomo艣ci to nadal nie jest personalizowana wiadomo艣膰, je艣li jej ca艂a tre艣膰 jest taka sama dla wszystkich.
Pomylisz imi臋 na pocz膮tku i potem ju偶 rozmowa nie wygl膮da tak samo...
Pomylisz imi臋 na pocz膮tku i potem ju偶 rozmowa nie wygl膮da tak samo…

SPOS脫B 3 – Prze艣lij „艣cian臋” tekstu z ofert膮

Programista oczywi艣cie ma kilka godzin w ci膮gu dnia, 偶eby czyta膰 oferty, a najch臋tniej to robi, je艣li s膮 艣cian膮 tekstu. Serio tak my艣lisz? Wiem, 偶e nie wi臋c dlaczego przesy艂asz od razu po zaproszeniu w wiadomo艣ci tak膮 ilo艣膰 tekstu, 偶e przeczytanie jej zaj臋艂oby co najmniej 10 minut?

Zastan贸w si臋, czy taka forma przekona艂aby Ci臋 do tego, 偶eby si臋 z ni膮 zapozna膰? Oczywi艣cie, 偶e nie! Mo偶esz kombinowa膰 z wypunktowaniami w formie emoji, wi臋kszych odst臋pach, u偶yciu WIELKICH LITER, ale to nadal 艣ciana tekstu 馃榾

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Przygotuj ofert臋 z elementami graficznymi i mo偶esz przesy艂a膰 j膮 w formie PDF lub linka.
 • Najwa偶niejsze informacje tj. wide艂ki, technologie, mo偶liwo艣膰 pracy zdalnej czy lokalizacja umie艣膰 na g贸rze, 偶eby by艂o 艂atwo si臋 z nimi zapozna膰.
 • Podziel ofert臋 na modu艂y, chodzi o to, 偶eby kandydat 艂atwo m贸g艂 przerzuci膰 wzrokiem na aspekty, kt贸re go interesuj膮.

SPOS脫B 4 – Pomi艅 najwa偶niejsze kwestie tj. wide艂ki, technologie, nazwa firmy

Kolejnym ze sposob贸w, 偶eby kandydat nie mia艂 ochoty Ci odpisa膰 jest wypchanie oferty „wat膮” zamiast konkretami.

Mo偶esz opisa膰, jaki to cudowny klimat panuje w biurze, 偶e co czwartek s膮 zaj臋cia jogi, a wszyscy przemieszczaj膮 si臋 po open space hulajnogami, ale je艣li zapomnisz o rzeczach najwa偶niejszych, to na odpowied藕 mo偶esz si臋 nie doczeka膰.

Specjali艣ci w bran偶y IT lubi膮 K O N K R E T! Je艣li otrzymuj膮 niezb臋dne informacje jest du偶a szansa, 偶e odpisz膮, nawet je艣li w danym momencie nie s膮 zainteresowani.

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Przedstawiaj najwa偶niejsze informacje z perspektywy kandydata. Je艣li widzisz, 偶e cz臋sto pojawiaj膮 si臋 pytania o wide艂ki, technologie, % utrzymania do tworzenia nowych rzeczy, to umie艣膰 je w ofercie.
 • Bad藕 oryginalny, ale nie przesadzaj, je艣li uda Ci si臋 wypracowa膰 wz贸r oferty, kt贸ry jest czytelny i wed艂ug Ciebie ma niezb臋dne informacje to popro艣 zaprzyja藕nionych kandydat贸w o feedback i zapytaj, czy to jest to czego oczekuj膮.
Nie musisz czeka膰 jak ten mi艂y gentleman na odpowied藕, je艣li zastosujesz te rady!
Nie musisz czeka膰 jak ten mi艂y gentleman na odpowied藕, je艣li zastosujesz te rady!

SPOS脫B 5 – Wy艣lij do wszystkich tak膮 sam膮 wiadomo艣膰

No dobra jedziemy, mamy gotowca, teraz tylko wyszukiwanie i lecimy po kolei. W gotowcu najlepiej wykluczy膰 imi臋, je艣li cisn膮膰 to po ca艂o艣ci, przecie偶 nie mamy czasu, 偶eby co艣 w nim zmienia膰.

Kto nie wys艂a艂 nigdy gotowca lub nie mia艂 na to ochoty nie mo偶e nazwa膰 si臋 prawdziwym rekruterem. A gdyby tak jednego, na pr贸b臋 hmmm, przecie偶 nie mam czasu 偶eby do ka偶dego wysy艂a膰 spersonalizowan膮 wiadomo艣膰.

Oczywi艣cie, 偶e masz czas tylko upierasz si臋 przy tym, 偶e cz臋sto ilo艣膰 jest wa偶niejsza od jako艣ci przez co, wysy艂asz 100 takich samych wiadomo艣ci i masz tylko 20 odpowiedzi. A mo偶esz wys艂a膰 40 dopasowanych wiadomo艣ci i mie膰 ich tyle samo.

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Personalizuj wiadomo艣ci i staraj si臋 偶eby nawi膮zywa艂y do czego艣 z kariery, profilu na Linkedin, ostatnich publikacji.
 • Przygotuj cz臋艣ci wiadomo艣ci, kt贸re mog膮 si臋 powiela膰 tj. np. etapy procesu rekrutacyjnego czy informacja o techologiach i tylko wtedy u偶ywaj szablonu do tych tre艣ci.

SPOS脫B 6 – Nie przypominaj si臋

Jednym z najlepszych sposob贸w, 偶eby nie otrzyma膰 odpowiedzi jest wys艂anie jednej wiadomo艣ci i nienapisanie drugiej tzw. followup.

W wielu sytuacjach zar贸wno tych zwi膮zanych z rekrutacj膮, jak i biznesem, followup sprawia, 偶e otrzymywa艂em odpowiedzi na swoje wiadomo艣ci. Twoja ilo艣膰 odpowiedzi mo偶e wzrosn膮膰 nawet 2-3 krotnie!

Cz臋sto o tym zapominamy, 偶e r贸wnie warto艣ciow膮 informacj膮 jest, 偶e kto艣 jest zainteresowany, jak i ta, 偶e kto艣 zainteresowany nie jest, ale poznajemy POW脫D braku zainteresowania.

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Ustaw sobie przypomnienie w swoim ATSie 偶eby艣 m贸g艂 wr贸ci膰 do kandydata, je艣li jeszcze Ci nie odpowiedzia艂
 • Bad藕 regularny w przesy艂aniu followupa, nic niewys艂anie wiadomo艣ci po kilku tygodniach, dobrym rozwi膮zaniem jest ustawienie 4-5 dni.
I tak czeka膰 mo偶esz d艂ugo...
I tak czeka膰 mo偶esz d艂ugo…

SPOS脫B 7 – B膮d藕 tajemniczy najbardziej jak to mo偶liwe

Nie zdradzaj informacji o firmie, chocia偶 mo偶esz zdradzi膰 te informacj臋 to nie udzielaj jej nikomu! Gdy kto艣 zapyta Ci臋 o wide艂ki, a nic nie stoi na przeszkodzie, 偶eby o nich wspomnie膰, odpowiedz pytaniem: A jakie s膮 Pana oczekiwania finansowe?

Bad藕 lakoniczny, tajemniczy i staraj si臋 tak przedstawia膰 informacje kandydatowi, 偶eby po ich przeczytaniu wiedzia艂 jeszcze mniej ni偶 przed tym.

Je艣li jeste艣 szczery wobec drugiej osoby, to druga osoba te偶 wobec Ciebie b臋dzie, a na takiej bazie du偶o 艂atwiej zbudowa膰 relacje.

Co mo偶esz zrobi膰, 偶eby unik膮膰 takich sytuacji?
 • Nie baw si臋 w kotka i myszk臋 i nie badaj kandydata w taki spos贸b, 偶eby on czu艂, 偶e nie chcesz z nimi podzieli膰 si臋 informacjami, kt贸re posiadasz.
 • Buduj relacj臋 na zaufaniu. Jeszcze nigdy nie zdarzy艂o mi si臋, 偶e m贸wi膮c kandydatowi o firmie, on sam stwierdzi, 偶e prze艣le tam swoje dokumenty i tym samym pozbawi mnie wynagrodzenia za rekrutacj臋, je艣li go zatrudni膮.

Podsumowanie

Wszyscy dobrze wiemy, jak wa偶na jest sp贸jna komunikacja z kandydatami, tylko nie zawsze trzymamy si臋 zasad buduj膮cych szczere relacje.

Czasami nie wiele trzeba, 偶eby wyr贸偶ni膰 swoje dzia艂ania na rynku, szczeg贸lnie 偶e wiele os贸b powiela z艂e praktyki.

Zwr贸膰 uwag臋 na Tw贸j proces komunikacji z kandydatami i ci膮gle go ulepszaj, a zobaczysz, 偶e ilo艣膰 odpowiedzi znacz膮co wzro艣nie.

PS. Znasz jeszcze jakie艣 sposoby, 偶eby kandydat nie odpisa艂 na Twoje wiadomo艣ci? Podziel si臋 w komentarzu!

Autor: Grzegorz Deszczka

IT Rekruter w WELOVEPEOPLE.PL 馃摻 Pomagam rekruterom zrozumie膰 specjalist贸w IT 馃帗 Szukasz wiedzy oraz szkole艅 z rekrutacji? Wejd藕 na 馃憠 SZKOLAREKRUTERA.PL 馃憗鈥嶐煑 Vloger #REKRUTERZBRODA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
whatawhata
whatawhata
8 miesi臋cy temu

Cze艣膰, Wszystko fajnie, je艣li ma si臋 „szcz臋艣cie” pracowa膰 w a) agencji ( tu zale偶y jak si臋 trafi) b) jednej z niewielu firm technologicznych w PL, kt贸re maj膮 jawno艣膰 zarobk贸w na UoP. Tylko jakie mamy realia w PL ? Co je艣li pracuje si臋 jako Sourcer/Rekruter w fimie, kt贸ra wide艂ek nie ujawnia ?
Zwolni膰 ? <: Specjali艣ci od IT kochaja konkrety to fakt, ale to nie jest te偶 nasza wina, 偶e taka jest mentalno艣膰 w Polsce, brak jawno艣ci p艂ac jest u nas zakorzeniona a czynniki s膮 od politycznych przez ekonomiczne i to ,偶e u nas dalej globalne firmy chc膮 zaoszcz臋dzi膰 jak najwi臋cej. Dla wielu firm to by by艂y lata zmian, bo ujawniaj膮c zarobki, musieliby liczy膰 si臋 z tym, 偶e jeszcze wi臋ksza ilo艣膰 specjalist贸w wyjedzie za granic臋 a dodatkowo musieliby powyr贸wnywa膰 zarobki wszystkim ju偶 zatrudnionym osobom, kt贸re nie zarabiaj膮 na stanowisku w wide艂kach. Rozp臋ta艂oby si臋 piekie艂ko, kt贸re nikomu nie jest na r臋k臋. Te偶 mi si臋 to nie podoba, ale co zrobi膰 ? Mo偶e warto by napisa膰 artyku艂 jak sprzeda膰 rol臋 gdy nie ma si臋 takich informacji ? 馃槈 ,bo chyba nie sztuka, jak si臋 ma podane wszystko na tacy. Rzeczywisto艣膰 Sourcera, Rekrutera IT jest du偶o bardziej z艂o偶ona.