Gdy rozpoczynałem swoją karierę zawodową w życiu nie myślałem, że będę rekruterem! Ba, w życiu nie myślałem, że będę pracował w branży HRowej, na jakimkolwiek stanowisku.
W Polsce branża HRowa jest zdecydowanie bardziej preferowana przez kobiety, więc nawet się nie zastanawiałem czy to dla mnie. Inaczej jest w UK, gdzie duża część rekruterów to mężczyźni.
Trochę przypadkiem trafiłem do rekrutacji. Moja żona zajmowała się rekrutacjami w branży finansowej i pomyślała, że chce otworzyć swoją agencję. Nie powiem, ale trochę ją namawiałem do tego, aż w końcu się zdecydowała 🙂
Dopiero po roku postanowiłem dołączyć i porzuciłem działanie swojej firmy, zajmującej się tworzeniem stron internetowych. Pomyślałem, że chciałbym tego spróbować, bo to chyba dla mnie. Jak się okazało później faktycznie ta praca ma wszystko, czego szukałem.
7 Powodów, Dla Których Praca Rekrutera IT Nie Jest Dla Ciebie
Zastanawiałem się co takiego sprawiło, że ta praca mnie zainteresowała. No i udało mi się zebrać te informacje w krótkim artykule gdzie możesz sprawdzić, czy praca rekrutera IT jest również dla Ciebie.
1. Nie lubisz sprzedaży
Gdy myślisz o sprzedaży to przechodzi Cię dreszcz? Gdy masz wziąć za telefon i skontaktować się z kandydatem lub klientem to wolisz robić coś innego i odwlekać moment kontaktu?
Rekrutacja to sprzedaż! Tak właśnie jest. Zarówno jeśli jesteś konsultantem z agencji i do Twoich obowiązków należy również sprzedaż usług rekrutacyjnych, jak i wtedy gdy pracujesz jako rekruter w wewnętrznym dziale i nie prowadzisz sprzedaży usług.
Sprzedajesz wizję lepszej przyszłości, wizję pracy, projektu, kultury firmy. Szukasz wątpliwości kandydata, zastanawiasz się co możesz zrobić, żeby kandydata zainteresować. Jak inaczej to nazwać jak nie sprzedaż? 🙂
Najlepsi rekruterzy to sprzedawcy, to osoby, które potrafią rozwjać wątpliwości, doradzić i przeprowadzić proces rekrutacji, tak skrupulatnie jakby było to proces sprzedaży, sprzedaży lepszego jutra w nowej pracy.

2. Nie interesuje Cię technologia
Im masz więcej wspólnego z osobami, które rekrutujesz tym łatwiej Ci rozmawiać i znaleźć punkty wspólne. Technologia to nieodłączny element branży IT.
Specjaliści IT są geekami, lubią nowinki i technologię. Działają w dynamicznej branży więc są ciekawi świata. Jeśli ciekawość technologii, tego, jak ona wpływa na nasze życie i codzienność nie jest dla Ciebie ważne ciężko będzie Ci zrozumieć specjalistów IT.
Przy rozmowach z kandydatem to zawsze dobry punkt zaczepny, żeby nawiązać relację. Zapytanie kandydata co sądzi o nowym rozwiązaniu, które wprowadziła Tesla lub czy AI przejmie świat, może przybliżyć Cię do nawiązania bliższej relacji.
3. Nie lubisz ludzi
No tego chyba nie da się przeskoczyć 🙂 Tak jak sprzedaży da się nauczyć, jeśli opanujesz strach, zdobędziesz odpowiednią wiedzę i zrobisz pierwszy krok, tak polubienie ludzi nie jest taki proste, jak nie lubisz ich z natury.
Akceptacja człowieka zarówno z jego wadami, jak i zaletami jest kluczowa do tego, żeby potrafić patrzeć na zachowania kandydatów w sposób ludzki i pełen empatii.
Kandydata odwołuje spotkanie? To normalne, nie masz co się złościć. Kandydata nie przyjmuje oferty? Zdarza się, przecież mógł otrzymać lepszą. Jeśli pokochasz ludzi za to, że po prostu są, łatwiej będzie Ci zrozumieć ich postępowanie, a przy okazji nie stracisz nerwów 🙂
4. Nie potrafisz znieść porażki
Porażka w pracy rekrutera jest na porządku dziennym. Wchodzi do biura i czytasz wiadomości: Nie jestem zainteresowany. Nie te widełki. To nie najlepszy moment. Za chwilę przychodzi sms, że kandydat chce odwołać spotkanie.
Jeśli takie rzeczy Cię dołują to możesz nie odnaleźć się w codziennej pracy rekrutera. To zawsze jazda na krawędzi, w wielu przypadkach nie wszystko zależy od Ciebie, a od klienta, Hiring Mangera czy kandydata.
Pogodzenie kilku stron i zamknięcie procesu rekrutacyjnego z sukcesem to nie lada wyzwanie, szczególnie w branży IT, gdzie kandydaci są bombardowani ofertami, managerowie nie dostosowują tempa rekrutacji do obecnych standardów, a i my rekruterzy nie zawsze potrafimy sprostać oczekiwaniom przez natłok codzinnej pracy.

5. Nie lubisz ciągle się uczyć
Praca rekrutera w branży IT to ciągła nauka! Jeśli tylko na chwilę o tym zapomnisz to gwarantuję Ci, że ciężko będzie nadgonić. Różne sposoby wyszukiwania kandydatów, zmieniające się technologie, wtyczki i narzędzia, które przestają działać z dnia na dzień.
Ciągła nauka wpisana jest w DNA dobrego rekrutera. To, że dzisiaj Twoja wiedza jest aktualna nie oznacza, że możesz zaprzestać zdobywania nowych umiejętności. Ucz się programowania, zadawaj pytania programistom, udzielaj się na forach i staraj się być zawsze dobrze przygotwany.
Dużą część wiedzy możesz zdobyć za darmo w internecie, ale korzystaj również z płatnych materiałów, często jest w nich wszystko w jednym miejscu i nie tracisz czasu na przeglądanie niepotrzebnych treści.
6. Nie umiesz być systematyczny
Jeśli chcesz osiągać wyniki, to musisz być systematyczny, musisz odpowiadać na wiadomości w określonym czasie, korzystać w followupa, planować dzień i dokładać kolejną cegiełkę do finalnego sukcesu jakim jest zatrudnienie kandydata oraz najwyższy poziom candidat experience.
W momencie, w którym prowadzisz kilka lub kilkanaście procesów, pewne rzeczy mogą Ci umknąć, możesz zapomnieć wysłać przypomnienie o spotkaniu, nie zadzwonić o umówionej godzinie.
Jeśli tak się dzieje, często Twoje kolejne działania się sypią, bo robi się ich po prostu dużo i kumulują się, przez co nie wyrabiasz się ze swoją pracą.
Wystarczy odpuścić wyszukiwanie kandydatów na kilka dni, a na koniec miesiąca okazuje się, że Twój lejek kandydatów był zbyt mały i nie udało się zatrudnić nowych osób, a przecież można było tego uniknąć.

7. Nie lubisz zadawać celnych pytań
Moja żona jest w tym mistrzem 🙂 Ją po prostu ciekawią ludzie i mogłaby w zasadzie prowadzić rozmowę zadając same pytania. To duża sztuka mi nie idzie to tak dobrze, ale wiem, jak ważna jest umiejętność zadawania celnych pytań.
Żeby zadać celne pytania musisz mieć w sobie ciekawość, chęć czytania między słowami. Dobre pytania to takie, które odkrywają coś, co jest pod powierzchnią.
Jeśli czujesz w sobie nutkę detektywistycznej duszy i ciekawią Cię ludzie to umiejętność zadawania celnych pytań przyjdzie Ci z dużą łatwością.
Podsumowanie
Każdy może zostać rekruterem IT, ale nie każdy może zostać DOBRYM rekruterem IT. Oczywiście możesz spróbować i sprawdzić, czy ta praca jest dla Ciebie natomiast jeśli każdy z tych 7 punktów mówi o Tobie, to może być ciężko, żebyś osiągał sukces w tej roli.