Co powstrzymuje programistów przed zmianą pracy? 🤔 #rekrutacjaokiemprogramisty

Ludzie z branży IT, a programiści szczególnie, stosunkowo często zmieniają pracę. Mówi się, że średnia to około 2-3 lata, ale widać też trend ku zmniejszaniu tego okresu.

Dlaczego tak postępują? Najprostsza odpowiedź to – bo mogą!

Rynek pracownika, panujący w tej branży daje możliwość dość swobodnej zmiany pracy zwłaszcza dla osób z doświadczeniem. Jest to w pewnym stopniu prawda, ale przyczyn zmiany pracy może być jeszcze kilka:

 • wynagrodzenie – nie jest dla nikogo sekretem, że trudno jest w ramach obecnej firmy otrzymać podwyżkę w takiej wielkości jak zmieniając pracę,
 • chęć rozwoju – szukanie firm/projektów działających z nowymi technologiami, językami programowania, frameworkami,
 • znudzenie obecnym projektem i zahamowanie rozwoju,
 • chęć pracy w wymarzonej firmie.

Zdarzają się oczywiście CV, z których wynika, że kandydat jest tzw. “skoczkiem” i co kilka miesięcy zmienia pracodawcę, ale generalnie nie jest to dobrze odbierane. Trzeba podkreślić, że nie wszyscy są tak samo chętni na zmianę pracy i nie na wszystkich zadziałają te same benefity z oferty pracy.

Każdy człowiek jest inny, przebywa w innym kontekście i jest na różnym etapie swojego życia. Jak więc chęć do zmiany pracy zmienia się pod wpływem tych czynników i co powstrzymuje programistę przed zmianą pracy:

 • praca ze starymi technologiami oraz utrzymanie projektów z dużym długiem technologicznym – jest to praktycznie zaprzeczenie rozwoju, ale tylko jeśli technologie są faktycznie przestarzałe, lub praca ma charakter czysto utrzymaniowy (brak rozwijania projektu a jedynie naprawa błędów). Wówczas oferta musi być bardzo atrakcyjna w innych aspektach by zniwelować ten istotny dla programistów aspekt. Przykładowo niezwykle atrakcyjne oferty dla programistów języka COBOL używanego w bankach czy amerykańskich instytucjach rządowych, gdzie sytuacja z COVID-19 (zalew wniosków o zasiłki) wymusiła konieczność szybkiego aktualizowania oprogramowania,
 • brak możliwości pracy zdalnej – warto jednak dodać, że dla sporej części programistów (w tym juniorów) nie jest to problem. Dla niektórych jednak będzie najważniejszym powodem odrzucenia oferty,
 • brak elastycznego czasu pracy – możliwość tzw. asynchronicznej pracy zdalnej (w dowolnych godzinach) jest niezwykle atrakcyjna i szukają takich właśnie oferty, które dadzą im możliwość pracy w dogodnych dla nich godzinach tak by mogli dostosować pracę do swojego życia a nie odwrotnie,

Zapisz się na BEZPŁATNE SZKOLENIE INTERNETOWE z Krzysztofem Kempińskim: Rekrutacja Okiem Programisty >> http://szkolarekrutera.pl/tech

 • zbyt niskie wynagrodzenie – temat trudny do przeskoczenia, jednak istotne jest to by w ofercie znalazła się informacja o proponowanych widełkach płacowych,
 • konieczność zmiany zespołu, z którym się już zżyli i poznali – stąd ważne by przybliżyć ludzką twarz nowego zespołu i zniwelować ten dystans,
 • niejasny proces rekrutacji – mało kto chce się angażować w proces, co do którego nie wie jak będzie przebiegał. Dodatkowo konieczność dużego zaangażowania w rozwiązywanie zadań (czy wręcz małych projektów) może być odpychająca,
 • degradacja stanowiska/roli – żaden programista nie chce się cofać w rozwoju swojej kariery. Dla części z nich nazwa stanowiska jest istotna i świadczy o pewnym prestiżu czy pozycji w firmie. Dla takich osób, dla przykładu sprawujących rolę Lead Backend Developera, zmiana pracy na pozycję Backend Developera mogłaby być odebrana jako degradacja. Trzeba jednak dodać, że nie wszyscy przywiązują się do swoich stanowisk i dla sporej części nie ma to żadnego znaczenia.

Jest sporo czynników, które mogą wpłynąć na to że programista nie będzie chciał zmienić pracy. Istnieje jednak prosty sposób aby dowiedzieć się czym jest ta przeszkoda. Tym sposobem jest indywidualne podejście i rozmowa. Może się okazać, że są czynniki obiektywne (jak choćby finanse), których nie da się zmienić, ale może się okazać i tak, że prostymi zabiegami (jak choćby zmiana nazwy stanowiska) uczynimy ofertę w oczach konkretnego programisty znacznie atrakcyjniejszą.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej poznać spojrzenie okiem programisty na rekrutację to możesz pobrać ebook, do którego link znajdziesz poniżej i będziesz otrzymywać również od nas sporo ciekawych informacji dotyczących rekrutacji IT. Kliknij niżej, pobierz ebook i dołącz do mailingu „Rekrutacja Okiem Programisty”


Autor: Krzysztof Kempiński. W branży IT od ponad 15 lat. Zajmuje się programowaniem backendu aplikacji webowych oraz mobilnych. Zarządza zespołami programistów i bierze udział w ich rekrutacji. Prowadzi podcast „Porozmawiajmy o IT” i udziela się na konferencjach i meetupach branżowych. Wierzy, że podniesienie wiedzy rekruterów o branży IT oraz o codziennej pracy programistów polepszy ich relacje i usprawni proces rekrutacji.

Autor: Grzegorz Deszczka

IT Rekruter w WELOVEPEOPLE.PL 📽 Pomagam rekruterom zrozumieć specjalistów IT 🎓 Szukasz wiedzy oraz szkoleń z rekrutacji? Wejdź na 👉 SZKOLAREKRUTERA.PL 👁‍🗨 Vloger #REKRUTERZBRODA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
1 rok temu

Świetny artykuł! Większość programistów, którzy chcą przyjść do naszej firmy, wspominają również o kulturze organizacji. Nie chcą pracować w wielkich korporacjach a przyjemniejsze są dla nich mniejsze firmy, gdzie wszyscy się znają.

cvprogramisty
7 miesięcy temu

Naprawdę dobry artykuł. Według mnie na początek ważne jest żeby zdobyć doświadczenie w jakiejkolwiek firmie.Ciężko jest teraz dostać pracę jako junior bez żadnego doświadczenia praktycznego bo mamy wysyp juniorów programistów.
Ważne jest to, żeby stworzyć dobre i ciekawe CV i znać się na czymś chociaż w minimalnym stopniu.