Co powstrzymuje programist贸w przed zmian膮 pracy? 馃 #rekrutacjaokiemprogramisty

Ludzie z bran偶y IT, a programi艣ci szczeg贸lnie, stosunkowo cz臋sto zmieniaj膮 prac臋. M贸wi si臋, 偶e 艣rednia to oko艂o 2-3 lata, ale wida膰 te偶 trend ku zmniejszaniu tego okresu.

Dlaczego tak post臋puj膮? Najprostsza odpowied藕 to – bo mog膮!

Rynek pracownika, panuj膮cy w tej bran偶y daje mo偶liwo艣膰 do艣膰 swobodnej zmiany pracy zw艂aszcza dla os贸b z do艣wiadczeniem. Jest to w pewnym stopniu prawda, ale przyczyn zmiany pracy mo偶e by膰 jeszcze kilka:

 • wynagrodzenie – nie jest dla nikogo sekretem, 偶e trudno jest w ramach obecnej firmy otrzyma膰 podwy偶k臋 w takiej wielko艣ci jak zmieniaj膮c prac臋,
 • ch臋膰 rozwoju – szukanie firm/projekt贸w dzia艂aj膮cych z nowymi technologiami, j臋zykami programowania, frameworkami,
 • znudzenie obecnym projektem i zahamowanie rozwoju,
 • ch臋膰 pracy w wymarzonej firmie.

Zdarzaj膮 si臋 oczywi艣cie CV, z kt贸rych wynika, 偶e kandydat jest tzw. 鈥渟koczkiem鈥 i co kilka miesi臋cy zmienia pracodawc臋, ale generalnie nie jest to dobrze odbierane. Trzeba podkre艣li膰, 偶e nie wszyscy s膮 tak samo ch臋tni na zmian臋 pracy i nie na wszystkich zadzia艂aj膮 te same benefity z oferty pracy.

Ka偶dy cz艂owiek jest inny, przebywa w innym kontek艣cie i jest na r贸偶nym etapie swojego 偶ycia. Jak wi臋c ch臋膰 do zmiany pracy zmienia si臋 pod wp艂ywem tych czynnik贸w i co powstrzymuje programist臋 przed zmian膮 pracy:

 • praca ze starymi technologiami oraz utrzymanie projekt贸w z du偶ym d艂ugiem technologicznym – jest to praktycznie zaprzeczenie rozwoju, ale tylko je艣li technologie s膮 faktycznie przestarza艂e, lub praca ma charakter czysto utrzymaniowy (brak rozwijania projektu a jedynie naprawa b艂臋d贸w). W贸wczas oferta musi by膰 bardzo atrakcyjna w innych aspektach by zniwelowa膰 ten istotny dla programist贸w aspekt. Przyk艂adowo niezwykle atrakcyjne oferty dla programist贸w j臋zyka COBOL u偶ywanego w bankach czy ameryka艅skich instytucjach rz膮dowych, gdzie sytuacja z COVID-19 (zalew wniosk贸w o zasi艂ki) wymusi艂a konieczno艣膰 szybkiego aktualizowania oprogramowania,
 • brak mo偶liwo艣ci pracy zdalnej – warto jednak doda膰, 偶e dla sporej cz臋艣ci programist贸w (w tym junior贸w) nie jest to problem. Dla niekt贸rych jednak b臋dzie najwa偶niejszym powodem odrzucenia oferty,
 • brak elastycznego czasu pracy – mo偶liwo艣膰 tzw. asynchronicznej pracy zdalnej (w dowolnych godzinach) jest niezwykle atrakcyjna i szukaj膮 takich w艂a艣nie oferty, kt贸re dadz膮 im mo偶liwo艣膰 pracy w dogodnych dla nich godzinach tak by mogli dostosowa膰 prac臋 do swojego 偶ycia a nie odwrotnie,

Zapisz si臋 na BEZP艁ATNE SZKOLENIE INTERNETOWE z Krzysztofem Kempi艅skim: Rekrutacja Okiem Programisty >> http://szkolarekrutera.pl/tech

 • zbyt niskie wynagrodzenie – temat trudny do przeskoczenia, jednak istotne jest to by w ofercie znalaz艂a si臋 informacja o proponowanych wide艂kach p艂acowych,
 • konieczno艣膰 zmiany zespo艂u, z kt贸rym si臋 ju偶 z偶yli i poznali – st膮d wa偶ne by przybli偶y膰 ludzk膮 twarz nowego zespo艂u i zniwelowa膰 ten dystans,
 • niejasny proces rekrutacji – ma艂o kto chce si臋 anga偶owa膰 w proces, co do kt贸rego nie wie jak b臋dzie przebiega艂. Dodatkowo konieczno艣膰 du偶ego zaanga偶owania w rozwi膮zywanie zada艅 (czy wr臋cz ma艂ych projekt贸w) mo偶e by膰 odpychaj膮ca,
 • degradacja stanowiska/roli – 偶aden programista nie chce si臋 cofa膰 w rozwoju swojej kariery. Dla cz臋艣ci z nich nazwa stanowiska jest istotna i 艣wiadczy o pewnym presti偶u czy pozycji w firmie. Dla takich os贸b, dla przyk艂adu sprawuj膮cych rol臋 Lead Backend Developera, zmiana pracy na pozycj臋 Backend Developera mog艂aby by膰 odebrana jako degradacja. Trzeba jednak doda膰, 偶e nie wszyscy przywi膮zuj膮 si臋 do swoich stanowisk i dla sporej cz臋艣ci nie ma to 偶adnego znaczenia.

Jest sporo czynnik贸w, kt贸re mog膮 wp艂yn膮膰 na to 偶e programista nie b臋dzie chcia艂 zmieni膰 pracy. Istnieje jednak prosty spos贸b aby dowiedzie膰 si臋 czym jest ta przeszkoda. Tym sposobem jest indywidualne podej艣cie i rozmowa. Mo偶e si臋 okaza膰, 偶e s膮 czynniki obiektywne (jak cho膰by finanse), kt贸rych nie da si臋 zmieni膰, ale mo偶e si臋 okaza膰 i tak, 偶e prostymi zabiegami (jak cho膰by zmiana nazwy stanowiska) uczynimy ofert臋 w oczach konkretnego programisty znacznie atrakcyjniejsz膮.

Je艣li chcesz jeszcze bardziej pozna膰 spojrzenie okiem programisty na rekrutacj臋 to mo偶esz pobra膰 ebook, do kt贸rego link znajdziesz poni偶ej i b臋dziesz otrzymywa膰 r贸wnie偶 od nas sporo ciekawych informacji dotycz膮cych rekrutacji IT. Kliknij ni偶ej, pobierz ebook i do艂膮cz do mailingu „Rekrutacja Okiem Programisty”


Autor: Krzysztof Kempi艅ski. W bran偶y IT od ponad 15 lat. Zajmuje si臋 programowaniem backendu aplikacji webowych oraz mobilnych. Zarz膮dza zespo艂ami programist贸w i bierze udzia艂 w ich rekrutacji. Prowadzi podcast „Porozmawiajmy o IT” i udziela si臋 na konferencjach i meetupach bran偶owych. Wierzy, 偶e podniesienie wiedzy rekruter贸w o bran偶y IT oraz o codziennej pracy programist贸w polepszy ich relacje i usprawni proces rekrutacji.

Autor: Grzegorz Deszczka

IT Rekruter w WELOVEPEOPLE.PL 馃摻 Pomagam rekruterom zrozumie膰 specjalist贸w IT 馃帗 Szukasz wiedzy oraz szkole艅 z rekrutacji? Wejd藕 na 馃憠 SZKOLAREKRUTERA.PL 馃憗鈥嶐煑 Vloger #REKRUTERZBRODA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
2 lat temu

艢wietny artyku艂! Wi臋kszo艣膰 programist贸w, kt贸rzy chc膮 przyj艣膰 do naszej firmy, wspominaj膮 r贸wnie偶 o kulturze organizacji. Nie chc膮 pracowa膰 w wielkich korporacjach a przyjemniejsze s膮 dla nich mniejsze firmy, gdzie wszyscy si臋 znaj膮.

cvprogramisty
1 rok temu

Naprawd臋 dobry artyku艂. Wed艂ug mnie na pocz膮tek wa偶ne jest 偶eby zdoby膰 do艣wiadczenie w jakiejkolwiek firmie.Ci臋偶ko jest teraz dosta膰 prac臋 jako junior bez 偶adnego do艣wiadczenia praktycznego bo mamy wysyp junior贸w programist贸w.
Wa偶ne jest to, 偶eby stworzy膰 dobre i ciekawe CV i zna膰 si臋 na czym艣 chocia偶 w minimalnym stopniu.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x