馃挕 4 trendy rynku pracy w 2021 roku (A jak mo偶e wygl膮da膰 to w 2030?)

Sk艂adaj膮c sobie noworoczne 偶yczenia na prze艂omie 2019 i 20 roku, 偶yczyli艣my sobie tego samego co zawsze. Zdrowia, fajnej pracy, kto jeszcze nie ma to dziecka, kto ju偶 ma to kolejnego, niekt贸rzy nie doczekali do 偶ycze艅, no standard…

A偶 tu nagle BAAANG!

Meteor zmian ju偶 lecia艂 w nasz膮 stron臋, a do jego rozbicia pozosta艂o tylko kilka chwil.

Pocz膮tek 2020 roku dla rynku pracy by艂 jak cios w splot s艂oneczny, po kt贸rym ci臋偶ko z艂apa膰 oddech. W sumie dla ka偶dego rynku by艂 to trudny start.

Z optymizmem patrzyli艣my co przyniesie nowy rok, a przecie偶 tego, co si臋 sta艂o, nie spodziewa艂 si臋 nikt… no mo偶e poza Billem Gatsem. Skurczybyk jest w stanie wszystko przewidzie膰, no ale to Gates, nie?馃槈

Jeste艣my ju偶 na szcz臋艣cie po pocz膮tku, po 艣rodku, a co najlepsze te偶 i po ko艅cu tego dziwnego roku i znowu te same 偶yczenia, ale ju偶 online, a wi臋kszo艣膰 i tak nie doczeka艂a do 24. Skoro ju偶 nowy zapuka艂 do drzwi, to co nam przyniesie?

Pobawmy si臋 we Wr贸偶bit臋 Macieja i zastan贸wmy si臋 jakie trendy na rynku pracy mog膮 panowa膰 w 2021, zanim kolejny meteor…

Nie no meteor w tym roku ma zakaz wjazdu!

W tym wpisie przedstawi臋 Ci r贸wnie偶 prognozy na rok 2030, kt贸re zosta艂y szczeg贸艂owo om贸wione w raporcie Olx Praca. Poni偶ej znajdziesz wi臋cej informacji na ten temat.

Zaczynajmy!

PS. Na ko艅cu artyku艂u czeka na Ciebie niespodzianka, je艣li ciekawi Ci臋 jak wygl膮daj膮 szczeg贸艂owe prognozy na 2030. (Je艣li jednak niecierpliwo艣膰 p艂ynie w Twoich 偶y艂ach, to klikaj膮c TUTAJ >> mo偶esz pozna膰 4 scenariusze przysz艂o艣ci w przygotowanym przez Olx Praca raporcie 鈥濸ROGNOZY PRZYSZ艁O艢CI KNOW HOW 2021鈥)

Trend 1

Rok 2021 – Czyny nie s艂owa

M贸wi膰 mo偶e ka偶dy, co chce i kiedy chce. Firmy te偶 cz臋sto sk艂ada艂y obietnice, szkoda, 偶e bez pokrycia. M贸wi艂y jedno, robi艂y drugie, a rynek weryfikowa艂 ich post臋powanie, ale przewa偶nie nawet jak odbija艂o si臋 to echem, to zaraz ucich艂o.

Pandemia sprawi艂a, 偶e nie liczy si臋 to, co m贸wisz, ale to, co robisz! Pokaza艂o nam to, 偶e nawet najmniejsze firmy, kt贸re dzia艂aj膮 wg. swoich warto艣ci, mog膮 by膰 stawiane za wz贸r dla globalnych gigant贸w. Gdy jedni w zadyszce po ciosie 艂apali oddech, mrozili procesy rekrutacyjne, zwalniali przez e-mail, inni dzia艂ali, wspierali lokaln膮 spo艂eczno艣膰 i pomagali, dbaj膮c o swoich ludzi, ale te偶 dbaj膮c o innych.

Ciekawym przyk艂adem mo偶e by膰 akcja HELPSHARING, kt贸r膮 zorganizowa艂a firma Panek, udost臋pniaj膮c swoje samochody po to, 偶eby inni mogli dostarcza膰 np. zakupy seniorom i nie mowa tutaj o senior developerach馃槈

Dlatego rok 2021 mo偶e by膰 rokiem kolejnych czyn贸w, a nie tylko s艂贸w. Chocia偶 zawsze jak co艣 fajnego si臋 robi, warto o tym wspomnie膰, 偶eby inni wzi臋li przyk艂ad lub si臋 zainspirowali.

Rok 2030 – Kind capitalism (Czu艂y kapitalizm)

Kto z nas nie chce by膰 zaopiekowany? M贸c wsp贸艂pracowa膰 z liderami, kt贸rzy promuj膮 nasze talenty, w firmach, dla kt贸rych priorytetem jest ochrona 艣rodowiska naturalnego i rozw贸j w zr贸wnowa偶ony spos贸b. Pi臋kna perspektywa i taka ludzka, wr臋cz naturalna.

Ale jest te偶 druga strona medalu, w kt贸rym to technologia dzieli spo艂ecze艅stwo. Podzia艂 wynika z dost臋pu do niej oraz naszych skilli co do jej wykorzystania. Ci膮g艂y rozw贸j technologii natomiast w znacznym stopniu sprawia, 偶e 偶ycie ludzi jest 艂atwiejsze, ale czy fajniejsze?

Wszystko jest online, praca, szko艂a, a mieszka艅cy 艣wiadomie wybieraj膮 ekologiczne 艣rodki transportu, je艣li w og贸le si臋 na niego decyduj膮, bo przecie偶 wszystko maj膮 w swoim telefonie czy komputerze.

Mamy wi臋cej czasu wolnego, przez co ch臋tniej si臋 realizujemy (no mo偶e nie wszyscy, jedni nadal ogl膮daj膮 Netflix ;)). To pierwszy ze scenariuszy, kt贸ry bardziej szczeg贸艂owo opisany zosta艂 w raporcie OLX Praca. Brzmi ciekawie? Co s膮dzisz o takiej wizji przysz艂o艣ci?

Trend 2

Rok 2021 – Oswoi膰 nieoczekiwane

Zrozumia艂e jest, 偶e boimy si臋, tego czego nie znamy. Cz艂owiek to cwana bestia i potrafi bardzo szybko si臋 przystosowa膰. Troch臋 pomarudzi, poj臋czy, ale i tak szybko si臋 adaptuje do nowych warunk贸w.

Obecnie jedno co pewne, to, 偶e wszystko jest niepewne.

W rozmowach z kandydatami s艂ysz臋 cz臋sto: Podzi臋kuj臋 za t膮 ofert臋, ale mamy niepewne czasy i to nie najlepszy moment na zmian臋 pracy.

My艣l臋, spoko, przecie偶 to w sumie s艂uszne za艂o偶enie, ale…

Po dw贸ch tygodniach otrzymuje wiadomo艣膰 od tej samej osoby, 偶e jednak szuka, bo sytuacja w firmie robi si臋 napi臋ta.

Zar贸wno firmy, jak i pracownicy, powinni nauczy膰 si臋 p艂ywa膰 w oceanie niepewno艣ci. Lepiej wygl膮da膰 obiecanej wyspy ni偶 narzeka膰, 偶e w ko艂o tylko morze.

Dobrze mie膰 plan A, B, a mo偶e nawet i C, a je艣li one nie wystarcz膮, przynajmniej masz 艣wiadomo艣膰, 偶e trzeba co艣 zmieni膰.

Czy wiesz, 偶e w protoko艂ach obronnych USA s膮 ustalone plany dzia艂ania na wypadek ataku Zombie?

Ty si臋 艣miejesz, a oni b臋d膮 gotowi. 馃槈

800

Rok 2030 – Active restoration (Aktywna odnowa)

Planeta i ludzie s膮 ze sob膮 nierozerwalne. Staramy si臋 zawsze znale藕膰 sposoby ponownego wykorzystania rzeczy.

Popularny staje si臋 powszechny doch贸d gwarantowany (ju偶 teraz takie rozwi膮zanie jest testowane w niekt贸rych krajach).

Stawiamy na wsp贸lnot臋, uzupe艂niamy si臋 i dbamy o dobra naturalne. W ko艅cu zaczynamy skupia膰 si臋 na zdrowiu i tym, 偶eby by艂o nam dobrze (nie za dobrze, jak to chcemy, 偶eby by艂o nam teraz).

My艣limy o jedno艣ci, staramy si臋 szuka膰 nowych 藕r贸de艂 energii, kt贸ra nie b臋dzie szkodzi膰 planecie. Praca nie jest przymusem, staje si臋 satysfakcjonuj膮ca, wi臋kszo艣膰 transakcji to barter, a wiedza starszyzny zdobywa na znaczeniu (troch臋 jak to by艂o wcze艣niej).

W tej wizji 艣wiata uczymy si臋 wzajemnie, nie ma lepszych i gorszych, ka偶dy z nas mo偶e sta膰 si臋 zmian膮 niezale偶nie od p艂ci czy pochodzenia.

My艣lisz, 偶e to mo偶liwe do zrealizowania? Jak podoba Ci si臋 kolejna prognoza na 2030+ z raportu OLX Praca?

Trend 3

Rok 2021 – Tak blisko, a tak daleko

Niez艂y szok prze偶y艂 prawie ka偶dy z nas w momencie, gdy okaza艂o si臋, 偶e spotkania ze znajomymi w biurze to ju偶 przesz艂o艣膰, a powr贸t do biur to pie艣艅 przysz艂o艣ci.

Niby jeste艣my tak blisko, bo przecie偶 dzieli nas tylko ekran monitora, a jednak tak daleko, bo u艣miech czy przyjacielski kuksaniec podczas kawowej przerwy odesz艂y w zapomnienie.

Firmy stan臋艂y przed trudnym wyzwaniem, utrzymania ducha zespo艂u, opieraj膮c si臋 tylko na relacjach online. Szybko natomiast pojawi艂y si臋 us艂ugi jak np. degustacja Ginu, kt贸ry dostarczany by艂 pod drzwi pracownik贸w, a kiper uczy艂 odpowiedniego smakowania trunku.

Rynek zacz膮艂 reagowa膰 i ci膮gle stara si臋 sprosta膰 temu wyzwaniu. W 2021 roku zakres us艂ug, aplikacji i rozwi膮za艅, do tego, 偶eby pracowa膰 zdalnie, ale i zdalnie rekrutowa膰, budowa膰 relacj臋 i motywowa膰 b臋dzie w natarciu.

I gdyby tylko ten Gin umia艂 spe艂nia膰 偶yczenia, na pewno by艣my chcieli, chocia偶 na chwil臋 spotka膰 si臋 z kumplem z pracy, mo偶e i nawet tym nie do ko艅ca lubianym.

Rok 2030 – Surveillance capitalism (Kapitalizm nadzoruj膮cy)

Mi艂o ju偶 by艂o! Czas na troch臋 bardziej mroczn膮 wizj臋 niczym z CyberPunka 2077. Wracamy do d偶ungli, tyle 偶e tej betonowej i to na dodatek jeszcze wydrukowanej w 3D.

Przypominamy troch臋 Japoni臋, w kt贸rej masa singli, a 偶ycie odbywa si臋 w zamkni臋tych przestrzeniach przystosowanych do tego, 偶eby ich nie opuszcza膰. Liderzy tylko 艣ciemniaj膮, 偶e jeste艣 bezpieczny i zapomnieli, 偶e trzeba dba膰 o 艣rodowisko wi臋c futurystyczne wizje 偶ycia w ba艅ce staj膮 si臋 rzeczywisto艣ci膮.

Liczy si臋 to, co materialne, masz wi臋cej znaczysz wi臋cej. Firmy te偶 chc膮 wi臋cej… wi臋cej danych, o Tobie i Twoich preferencjach, stajesz si臋 tylko zapisem danych, dzi臋ki, kt贸rym mog膮 Ci sprzeda膰 wi臋cej. Sprzedajesz prywatno艣ci, bo chcesz wi臋cej, a jak chcesz wi臋cej to musisz wi臋cej odda膰…

My艣lenie? A na co to komu? Nie chc臋 my艣le膰, niech komputer my艣li za mnie (znamy ju偶 przypadki jak ludzi znajdowali si臋 w jeziorze swoim samochodem bo wujek Google im kaza艂 jecha膰 prostu ;)).

Straszne? No troch臋. Sam jak to czytam to czuj臋 l臋k. Chcesz pozna膰 bli偶ej t膮 wizj臋? Wejd藕 tutaj i przeczytaj wi臋cej w raporcie OLX Praca >>

Trend 4

Rok 2021 – Cz艂owiek i zawsze cz艂owiek!

Je艣li przed pandemi膮 twierdzili艣my, 偶e cz艂owiek sta艂 w centralnej cz臋艣ci dzia艂a艅 rekrutacyjnych, marketingowych czy sprzeda偶owych, to gdzie znajduje si臋 teraz?

Jest niczym lotka wbita w sam 艣rodek tarczy i je艣li kto艣 jeszcze tego nie widzi, to niech lepiej dobrze si臋 przyjrzy 馃槈.

Pracodawcy b臋d膮 skupieni na cz艂owieku, a nie tylko na pracowniku. B臋dziemy stara膰 si臋 bardziej zrozumie膰 jego potrzeby, a nie kreowa膰 je przez pomys艂y owocowych czwartk贸w. Skupimy si臋 tylko na tym, co wa偶ne, a nie na tym, co wydaje nam si臋 takim by膰.

Sko艅czy艂y si臋 z艂udzenia i pracodawcy, kt贸rzy b臋d膮 fair, naucz膮 si臋 komunikowa膰 szczerze i z otwarto艣ci膮 oraz poszanowaniem innych, stan膮 si臋 liderami zmiany, kt贸ra ju偶 si臋 zacz臋艂a, a nowy rok jeszcze w niej nas umocni.

Rok 2030 – Less is enough (Mniej wystarczy)

A gdyby tak miasto sta艂o si臋 polem? Ka偶dy z nas m贸g艂by w ko艅cu zosta膰 rolnikiem, nie wyje偶d偶aj膮c z miasta na wie艣. Produkowaliby艣my tylko tyle ile potrzebujemy i dzieliliby艣my si臋 zasobami.

Samochody odesz艂yby w odstawk臋, a do ka偶dego wa偶nego miejsca mieliby艣my raptem 15 minut (w sam raz tyle, 偶eby pos艂ucha膰 ciekawego odcinka podcastu, ale na tempie 2x, bo przecie偶 szkoda nam czasu).

Wsp贸lnota to s艂owo klucz, dzieci, seniorzy i spo艂eczno艣膰 nap臋dzaj膮 si臋 na wzajem przez co ka偶dy czuje si臋 potrzebny i wa偶ny dla innych. Zale偶y nam, 偶eby nasze dzieci by艂y dobrze edukowane, czu艂y odpowiedzialno艣膰 i nie ba艂y si臋 dzia艂a膰. Bli偶ej nam do plemion ni偶 ogromnych spo艂eczno艣ci ludzi w miastach.

Dzielenie si臋 jest naturalne, po co nam pralka, z kt贸rej korzystamy dwa razy w tygodniu skoro mo偶emy i艣膰 do pralni, z kt贸rej mog膮 skorzysta膰 inni. Lubimy zespo艂owo艣膰, a technologia nie wyklucza nikogo, kto z niej nie korzysta. M艂odzi to przysz艂o艣ci i to jest priorytet. Wszystkiego mamy wystarczaj膮co, a nie ponad miar臋.
A mo偶e ta czwarta prognoza z raportu OLX Praca najbardziej do Ciebie przemawia? Napisz w komentarzu, co o tym s膮dzisz.

Podsumowanie

A gdy za rok wr贸cimy do rozmy艣la艅 czy nasze wr贸偶by si臋 spe艂ni艂y, mam nadziej臋, 偶e b臋d膮 nadal aktualne, nie tylko na ten rok, ale i kolejnych kilka. Je艣li chcesz pozna膰 bardzo szczeg贸艂ow膮 analiz臋 przysz艂o艣ci i tego co mo偶e nas czeka膰, to mam co艣 ekstra dla Ciebie.

Obiecana niespodzianka, o kt贸rej wspomina艂em na pocz膮tku artyku艂u馃巵

Olx Praca przygotowa艂 raport 鈥濸ROGNOZY PRZYSZ艁O艢CI KNOW HOW 2021鈥, kt贸ry mo偶esz pobra膰 TUTAJ >>

Wi臋c, je艣li zale偶y Ci na szerszym poznaniu przysz艂o艣ci, musisz koniecznie go sprawdzi膰, bo czyta si臋 go jak dobr膮 ksi膮偶k臋, w kt贸rej bohaterem jeste艣 Ty sam.

PS. I pami臋taj! W nowym roku 偶ycz臋 Ci zdrowia, fajnej pracy…

Albo po prostu tego, czego Ty sam sobie 偶yczysz.

Autor: Grzegorz Deszczka

IT Rekruter w WELOVEPEOPLE.PL 馃摻 Pomagam rekruterom zrozumie膰 specjalist贸w IT 馃帗 Szukasz wiedzy oraz szkole艅 z rekrutacji? Wejd藕 na 馃憠 SZKOLAREKRUTERA.PL 馃憗鈥嶐煑 Vloger #REKRUTERZBRODA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Tak偶e digitalowo warto zajrze膰 na kilka blog贸w. Szczeg贸lnie polecam teksty: Mai Gojtkowskiej o okre艣laniu EVP; Trendach na LinkedIn od Pauliny Mazur; czy maria偶u nowej aplikacji (niestety na razie tylko na iOS) Clube House i employer brandingu, o jakim na swoim blogu How2HR pisze Olga 呕贸艂kiewicz. Je艣li brakuje Wam zebranej w jednym miejscu solidnej listy trend贸w i wyzwa艅 HR-owych na 2021 pomo偶e w tym 艣wietnie materia艂 z 21 prognozami ekspert贸w na 2021 rok na blogu Gamfi, a z kolei w Szkole Rekrutera o 4 trendach rynku pracy w kontek艣cie 2021-2030 roku; […]

dpworkers
1 rok temu

Niezale偶nie od trend贸w na rynku – w Polsce raczej zawiele si臋 nie b臋dzie zmienia艂o. Tzn. b臋dzie ale ze sporym op贸藕nieniem 馃檪 I to w sumie dobra informacja moim zdaniem.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x