💡 4 trendy rynku pracy w 2021 roku (A jak może wyglądać to w 2030?)

Składając sobie noworoczne życzenia na przełomie 2019 i 20 roku, życzyliśmy sobie tego samego co zawsze. Zdrowia, fajnej pracy, kto jeszcze nie ma to dziecka, kto już ma to kolejnego, niektórzy nie doczekali do życzeń, no standard…

Aż tu nagle BAAANG!

Meteor zmian już leciał w naszą stronę, a do jego rozbicia pozostało tylko kilka chwil.

Początek 2020 roku dla rynku pracy był jak cios w splot słoneczny, po którym ciężko złapać oddech. W sumie dla każdego rynku był to trudny start.

Z optymizmem patrzyliśmy co przyniesie nowy rok, a przecież tego, co się stało, nie spodziewał się nikt… no może poza Billem Gatsem. Skurczybyk jest w stanie wszystko przewidzieć, no ale to Gates, nie?😉

Jesteśmy już na szczęście po początku, po środku, a co najlepsze też i po końcu tego dziwnego roku i znowu te same życzenia, ale już online, a większość i tak nie doczekała do 24. Skoro już nowy zapukał do drzwi, to co nam przyniesie?

Pobawmy się we Wróżbitę Macieja i zastanówmy się jakie trendy na rynku pracy mogą panować w 2021, zanim kolejny meteor…

Nie no meteor w tym roku ma zakaz wjazdu!

W tym wpisie przedstawię Ci również prognozy na rok 2030, które zostały szczegółowo omówione w raporcie Olx Praca. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zaczynajmy!

PS. Na końcu artykułu czeka na Ciebie niespodzianka, jeśli ciekawi Cię jak wyglądają szczegółowe prognozy na 2030. (Jeśli jednak niecierpliwość płynie w Twoich żyłach, to klikając TUTAJ >> możesz poznać 4 scenariusze przyszłości w przygotowanym przez Olx Praca raporcie „PROGNOZY PRZYSZŁOŚCI KNOW HOW 2021”)

Trend 1

Rok 2021 – Czyny nie słowa

Mówić może każdy, co chce i kiedy chce. Firmy też często składały obietnice, szkoda, że bez pokrycia. Mówiły jedno, robiły drugie, a rynek weryfikował ich postępowanie, ale przeważnie nawet jak odbijało się to echem, to zaraz ucichło.

Pandemia sprawiła, że nie liczy się to, co mówisz, ale to, co robisz! Pokazało nam to, że nawet najmniejsze firmy, które działają wg. swoich wartości, mogą być stawiane za wzór dla globalnych gigantów. Gdy jedni w zadyszce po ciosie łapali oddech, mrozili procesy rekrutacyjne, zwalniali przez e-mail, inni działali, wspierali lokalną społeczność i pomagali, dbając o swoich ludzi, ale też dbając o innych.

Ciekawym przykładem może być akcja HELPSHARING, którą zorganizowała firma Panek, udostępniając swoje samochody po to, żeby inni mogli dostarczać np. zakupy seniorom i nie mowa tutaj o senior developerach😉

Dlatego rok 2021 może być rokiem kolejnych czynów, a nie tylko słów. Chociaż zawsze jak coś fajnego się robi, warto o tym wspomnieć, żeby inni wzięli przykład lub się zainspirowali.

Rok 2030 – Kind capitalism (Czuły kapitalizm)

Kto z nas nie chce być zaopiekowany? Móc współpracować z liderami, którzy promują nasze talenty, w firmach, dla których priorytetem jest ochrona środowiska naturalnego i rozwój w zrównoważony sposób. Piękna perspektywa i taka ludzka, wręcz naturalna.

Ale jest też druga strona medalu, w którym to technologia dzieli społeczeństwo. Podział wynika z dostępu do niej oraz naszych skilli co do jej wykorzystania. Ciągły rozwój technologii natomiast w znacznym stopniu sprawia, że życie ludzi jest łatwiejsze, ale czy fajniejsze?

Wszystko jest online, praca, szkoła, a mieszkańcy świadomie wybierają ekologiczne środki transportu, jeśli w ogóle się na niego decydują, bo przecież wszystko mają w swoim telefonie czy komputerze.

Mamy więcej czasu wolnego, przez co chętniej się realizujemy (no może nie wszyscy, jedni nadal oglądają Netflix ;)). To pierwszy ze scenariuszy, który bardziej szczegółowo opisany został w raporcie OLX Praca. Brzmi ciekawie? Co sądzisz o takiej wizji przyszłości?

Trend 2

Rok 2021 – Oswoić nieoczekiwane

Zrozumiałe jest, że boimy się, tego czego nie znamy. Człowiek to cwana bestia i potrafi bardzo szybko się przystosować. Trochę pomarudzi, pojęczy, ale i tak szybko się adaptuje do nowych warunków.

Obecnie jedno co pewne, to, że wszystko jest niepewne.

W rozmowach z kandydatami słyszę często: Podziękuję za tą ofertę, ale mamy niepewne czasy i to nie najlepszy moment na zmianę pracy.

Myślę, spoko, przecież to w sumie słuszne założenie, ale…

Po dwóch tygodniach otrzymuje wiadomość od tej samej osoby, że jednak szuka, bo sytuacja w firmie robi się napięta.

Zarówno firmy, jak i pracownicy, powinni nauczyć się pływać w oceanie niepewności. Lepiej wyglądać obiecanej wyspy niż narzekać, że w koło tylko morze.

Dobrze mieć plan A, B, a może nawet i C, a jeśli one nie wystarczą, przynajmniej masz świadomość, że trzeba coś zmienić.

Czy wiesz, że w protokołach obronnych USA są ustalone plany działania na wypadek ataku Zombie?

Ty się śmiejesz, a oni będą gotowi. 😉

800

Rok 2030 – Active restoration (Aktywna odnowa)

Planeta i ludzie są ze sobą nierozerwalne. Staramy się zawsze znaleźć sposoby ponownego wykorzystania rzeczy.

Popularny staje się powszechny dochód gwarantowany (już teraz takie rozwiązanie jest testowane w niektórych krajach).

Stawiamy na wspólnotę, uzupełniamy się i dbamy o dobra naturalne. W końcu zaczynamy skupiać się na zdrowiu i tym, żeby było nam dobrze (nie za dobrze, jak to chcemy, żeby było nam teraz).

Myślimy o jedności, staramy się szukać nowych źródeł energii, która nie będzie szkodzić planecie. Praca nie jest przymusem, staje się satysfakcjonująca, większość transakcji to barter, a wiedza starszyzny zdobywa na znaczeniu (trochę jak to było wcześniej).

W tej wizji świata uczymy się wzajemnie, nie ma lepszych i gorszych, każdy z nas może stać się zmianą niezależnie od płci czy pochodzenia.

Myślisz, że to możliwe do zrealizowania? Jak podoba Ci się kolejna prognoza na 2030+ z raportu OLX Praca?

Trend 3

Rok 2021 – Tak blisko, a tak daleko

Niezły szok przeżył prawie każdy z nas w momencie, gdy okazało się, że spotkania ze znajomymi w biurze to już przeszłość, a powrót do biur to pieśń przyszłości.

Niby jesteśmy tak blisko, bo przecież dzieli nas tylko ekran monitora, a jednak tak daleko, bo uśmiech czy przyjacielski kuksaniec podczas kawowej przerwy odeszły w zapomnienie.

Firmy stanęły przed trudnym wyzwaniem, utrzymania ducha zespołu, opierając się tylko na relacjach online. Szybko natomiast pojawiły się usługi jak np. degustacja Ginu, który dostarczany był pod drzwi pracowników, a kiper uczył odpowiedniego smakowania trunku.

Rynek zaczął reagować i ciągle stara się sprostać temu wyzwaniu. W 2021 roku zakres usług, aplikacji i rozwiązań, do tego, żeby pracować zdalnie, ale i zdalnie rekrutować, budować relację i motywować będzie w natarciu.

I gdyby tylko ten Gin umiał spełniać życzenia, na pewno byśmy chcieli, chociaż na chwilę spotkać się z kumplem z pracy, może i nawet tym nie do końca lubianym.

Rok 2030 – Surveillance capitalism (Kapitalizm nadzorujący)

Miło już było! Czas na trochę bardziej mroczną wizję niczym z CyberPunka 2077. Wracamy do dżungli, tyle że tej betonowej i to na dodatek jeszcze wydrukowanej w 3D.

Przypominamy trochę Japonię, w której masa singli, a życie odbywa się w zamkniętych przestrzeniach przystosowanych do tego, żeby ich nie opuszczać. Liderzy tylko ściemniają, że jesteś bezpieczny i zapomnieli, że trzeba dbać o środowisko więc futurystyczne wizje życia w bańce stają się rzeczywistością.

Liczy się to, co materialne, masz więcej znaczysz więcej. Firmy też chcą więcej… więcej danych, o Tobie i Twoich preferencjach, stajesz się tylko zapisem danych, dzięki, którym mogą Ci sprzedać więcej. Sprzedajesz prywatności, bo chcesz więcej, a jak chcesz więcej to musisz więcej oddać…

Myślenie? A na co to komu? Nie chcę myśleć, niech komputer myśli za mnie (znamy już przypadki jak ludzi znajdowali się w jeziorze swoim samochodem bo wujek Google im kazał jechać prostu ;)).

Straszne? No trochę. Sam jak to czytam to czuję lęk. Chcesz poznać bliżej tą wizję? Wejdź tutaj i przeczytaj więcej w raporcie OLX Praca >>

Trend 4

Rok 2021 – Człowiek i zawsze człowiek!

Jeśli przed pandemią twierdziliśmy, że człowiek stał w centralnej części działań rekrutacyjnych, marketingowych czy sprzedażowych, to gdzie znajduje się teraz?

Jest niczym lotka wbita w sam środek tarczy i jeśli ktoś jeszcze tego nie widzi, to niech lepiej dobrze się przyjrzy 😉.

Pracodawcy będą skupieni na człowieku, a nie tylko na pracowniku. Będziemy starać się bardziej zrozumieć jego potrzeby, a nie kreować je przez pomysły owocowych czwartków. Skupimy się tylko na tym, co ważne, a nie na tym, co wydaje nam się takim być.

Skończyły się złudzenia i pracodawcy, którzy będą fair, nauczą się komunikować szczerze i z otwartością oraz poszanowaniem innych, staną się liderami zmiany, która już się zaczęła, a nowy rok jeszcze w niej nas umocni.

Rok 2030 – Less is enough (Mniej wystarczy)

A gdyby tak miasto stało się polem? Każdy z nas mógłby w końcu zostać rolnikiem, nie wyjeżdżając z miasta na wieś. Produkowalibyśmy tylko tyle ile potrzebujemy i dzielilibyśmy się zasobami.

Samochody odeszłyby w odstawkę, a do każdego ważnego miejsca mielibyśmy raptem 15 minut (w sam raz tyle, żeby posłuchać ciekawego odcinka podcastu, ale na tempie 2x, bo przecież szkoda nam czasu).

Wspólnota to słowo klucz, dzieci, seniorzy i społeczność napędzają się na wzajem przez co każdy czuje się potrzebny i ważny dla innych. Zależy nam, żeby nasze dzieci były dobrze edukowane, czuły odpowiedzialność i nie bały się działać. Bliżej nam do plemion niż ogromnych społeczności ludzi w miastach.

Dzielenie się jest naturalne, po co nam pralka, z której korzystamy dwa razy w tygodniu skoro możemy iść do pralni, z której mogą skorzystać inni. Lubimy zespołowość, a technologia nie wyklucza nikogo, kto z niej nie korzysta. Młodzi to przyszłości i to jest priorytet. Wszystkiego mamy wystarczająco, a nie ponad miarę.
A może ta czwarta prognoza z raportu OLX Praca najbardziej do Ciebie przemawia? Napisz w komentarzu, co o tym sądzisz.

Podsumowanie

A gdy za rok wrócimy do rozmyślań czy nasze wróżby się spełniły, mam nadzieję, że będą nadal aktualne, nie tylko na ten rok, ale i kolejnych kilka. Jeśli chcesz poznać bardzo szczegółową analizę przyszłości i tego co może nas czekać, to mam coś ekstra dla Ciebie.

Obiecana niespodzianka, o której wspominałem na początku artykułu🎁

Olx Praca przygotował raport „PROGNOZY PRZYSZŁOŚCI KNOW HOW 2021”, który możesz pobrać TUTAJ >>

Więc, jeśli zależy Ci na szerszym poznaniu przyszłości, musisz koniecznie go sprawdzić, bo czyta się go jak dobrą książkę, w której bohaterem jesteś Ty sam.

PS. I pamiętaj! W nowym roku życzę Ci zdrowia, fajnej pracy…

Albo po prostu tego, czego Ty sam sobie życzysz.

Autor: Grzegorz Deszczka

IT Rekruter w WELOVEPEOPLE.PL 📽 Pomagam rekruterom zrozumieć specjalistów IT 🎓 Szukasz wiedzy oraz szkoleń z rekrutacji? Wejdź na 👉 SZKOLAREKRUTERA.PL 👁‍🗨 Vloger #REKRUTERZBRODA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Także digitalowo warto zajrzeć na kilka blogów. Szczególnie polecam teksty: Mai Gojtkowskiej o określaniu EVP; Trendach na LinkedIn od Pauliny Mazur; czy mariażu nowej aplikacji (niestety na razie tylko na iOS) Clube House i employer brandingu, o jakim na swoim blogu How2HR pisze Olga Żółkiewicz. Jeśli brakuje Wam zebranej w jednym miejscu solidnej listy trendów i wyzwań HR-owych na 2021 pomoże w tym świetnie materiał z 21 prognozami ekspertów na 2021 rok na blogu Gamfi, a z kolei w Szkole Rekrutera o 4 trendach rynku pracy w kontekście 2021-2030 roku; […]

dpworkers
5 miesięcy temu

Niezależnie od trendów na rynku – w Polsce raczej zawiele się nie będzie zmieniało. Tzn. będzie ale ze sporym opóźnieniem 🙂 I to w sumie dobra informacja moim zdaniem.